HAMLET'İN ÖZETİ


Hamlet, yalın ve evrensel bir motiften - intikam motifinden - giderek, karmaşık ve çok yönlü bir duygu, düşünce ve davranış örgüsünden gelişir. Shakespeare'in çoğu oyununda olduğu gibi, olaylar dizisinin ana çizgileri aldatıcı bir basitlik görünmü verir. Oyun başladığında, kısa bir süre önce ölmüşolan Danimarka Kralı'nın (ölen Kral'ın adı da hamlet'tir) Hayalet'i Hamlet'e görünür ve kendisini kardeşinin öldürdüğünü, sonrada Kraliçe'yle evlendiğini söyler; Hamlet'ten intikam almasını ister. Hamlet, yeni Kral'ın suçlu olup olmadığını, Hayalet'in doğruyu söyleyip söylemediğini, bu işi yapmasının doğru olup olmadığını, ne zaman yapması gerektiğini araştırırken, Kral durumu anlar ve karşı hazırlıklara girişir. Oyunun sonunda Hamlet ve Kral'la birlikte başkalarıda ölür.

Danimarka Prensi Hamlet, babası Danimarka Kral'ının ölümünden sonra derin bir üzüntüye, "melenkoli"ye kapılmıştır. Babasının kardeşi, şimdiki Kral Claudius tahta geçmiş ve Kral'ın ölümü üzerinden daha iki ay geçmeden, Hamlet'in annesi Gertrude'la evlenmiştir.

Babasının Hayalet'i, Hamlet'e görünerek kendisini üldürenin Claudius olduğunu söyler ve öcünü almasını ister:

Eğer babayla oğulun doğal bağını unutmadıysan
Bunu onun yanına bırakmazsın

Hamlet, amacını gizlemek için deli taklidi yapmaya karar verir. Kral'ın adamlarından Polonius, Hamlet'in, kızı Ophelia'ya olan aşkına karşılık bulamadığı için çıldırdığına inanır

Hamlet bir türlü harekete geçemez ve zaman zaman Hayalet'in sözlerinde şüphe etmeye başlar:

Gördüğüm hayalet bir şeytan olabilir:
Şeytanın, istediği biçime girme gücü olduğuna göre.

Bu arada, bir gezici tiyatro kumpanyası oyuncularında, Kral Claudius'un önünde, babasının ölümünü oynamalrını ister.

Evet, oyunda bitiyor herşey,
Kral'ın içini okumanın yolu oyundan geçiyor.

Kral'ın oyun sırasında heyecenlanması ve aşırı etkilenmes, Hamlet'i onun suçlu olduğuna inandırır. Daha sonra Hamlet, annesiyle konuşurken, gizlice kendilerini dinleyen Polonius'u, Kral sanarak öldürür.

Zavallı kendini bilmez, meraklı budala, elveda,
Seni ustanla karıştırdım. Senin de bahtın buymuş.

Kral bu cinayeti gerekçe göstererek Hamlet'i İngiltere'ye gönderir; onunla birlikte giden Rosencrantz ile Guildenstern'e de bir mektup verir. Bu mektupta, İngiltere Kral'ından, Hamlet'i öldürmesi istenmektedir. Hamlet tuzağı öğrenir ve Danimarka'ya geri dönmeyi başarır.

Bu arada Ophelia çıldırır ve bir nehirde boğularak ölür:

Eğilen dallara çelenklerini asmak için tırmanırken
Kötü ruhlu bir dal kırılıvermiş
O da, çiçekten andaçlaryıla birlikte
Gözyaşları içinde ağlayan dereye kağılmış.

Ophelia'nın kardeşi Laertes, öğrenim gördüğü Paris'ten babasının cenazesi için gelir ve intikam almaya yemin eder. Kral da Laertes'i kışkırtır ve Hamlet'le Laertes arasında bir düello düzenler. Bu düelloda Laertes zehirli bir kılıç kullanacaktır. Kral, Hamlet'in ölümünü sağlama bağlamak için bir kupa zehirli içki hazırlar. Düello sırasında Laertes, Hamlet'i zehirli kılıçla yaralar; Kraliçe yanlışlıkla zehirli içkiyi içer ve ölür; dövüşün kızıştığı bir anda zehirli kılıcı eline geçiren Hamlet ölmeden önce hem Laertes'i hemde Kral Claudius'u öldürür.

Bu olaylarda sonra Norveç Prensi Fortinbras Danimarka'ya gelir ve tahta geçerek ülkeye yeniden düzen ve dirlik getirmeyi üstlenir.

Hamlet'in yakın arkadaşı ve sırdaşı Horatio ise geride kalanlara olan biteni anlatacak ve gerekli açıklamaları yapacaktır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !